Slim - niestandardowy kształt paznokci, zapomniany i nieco kontrowersyjny. Szybkie i efektowne zdobienie na halloween 

Paznokcie w kształcie slim swego czasu były bardzo popularne w Rumunii, we Włoszech, Holandii oraz Stanach Zjednoczonych. W Polsce nie przyjęły się w salonach, a nawet zostały mocno zhejtowane. To specyficzna architektura o wąskim marginesie komfortu, a jednocześnie bardzo wymagająca, zarówno pod kątem rodzaju paznokci, jak i produktów. 

 Kształt paznokci slim - kiedy się sprawdzi?

Slim to paznokcie praktycznie całkowicie płaskie, kształt sprawdzi się zatem do paznokci bez apeksu.  Dopuszczalna wypukłość nie może być większa niż 10 - 15% względem miejsca przy skórkach. Które paznokcie zatem najlepiej się nadają do tej stylizacji?  

Z perspektywy bocznej wyróżniamy trzy typy paznokci: paznokcie rosnące do góry, paznokcie proste i paznokcie opadające w dół. Kształt slim najlepiej sprawdzi się do paznokci opadających w dół oraz płaskich pod warunkiem, że nie mają wypukłego apeksu. Kształtu slim absolutnie nie robimy na paznokciach rosnących do góry. W tym przypadku najwyższym punktem jest punkt przy opuszkach palców. Po podłożeniu szablonu i naniesieniu produktu konstrukcyjnego wyjdzie nam „skocznia”, co zupełnie zaburzy estetykę, a paznokcie będą wyglądały bardzo źle. Patrząc z perspektywy górnej muszą być to paznokcie smukłe o dość długich łożyskach i równe palce. Tunel nie ma żadnego znaczenia.
 
Również nie wszystkie żele i akryżele sprawdzą się do budowy tego kształtu. Slim to z założenia paznokcie cienkie, wymagają zatem twardych produktów do przedłużania. Warstwa o grubości pół milimetra musi zapewnić bardzo dobrze uformowany, twardy kryształ polimerów. Produkt nie może amortyzować i zachowywać się jak masa kauczukowa, gdyż nie utrzyma struktury. Wymogi te spełniają wszystkie akryżele i jeden żel od Slowianka Nail Trends - Dry Cover. Jest to żel maksymalnie twardy w najbardziej cienkiej warstwie, co daje pewność, że produkt utrzyma tunel. Dry Cover nie poziomuje się, jest gęsty i ma niską wiskozowatość przez co komfortowo się nim pracuje. 

Jak prawidłowo podłożyć szablon pod slim?  

Szablon zakładamy na wyprostowanym palcu w taki sposób, żeby punkt, do którego przedłużamy znalazł się na wysokości najwyższego punktu na paznokciu. W tym celu podnosimy szablon nieco do góry. Powoduje to, że najwięcej produktu budującego będzie w strefie stresu i to właśnie ta strefa trzyma całą architekturę paznokcia. Boczna strona slim przedłuża się tak samo jak przy kształcie combi migdał, ale zaokrąglenie jest większe i bez widocznego uskoku.  

Produkt aplikujemy na wysokość od najwyższego punktu na paznokciu do wolnego brzegu, zapewniając mu w tym miejscu odpowiednią grubość. Z kolei pracując w drugą stronę, produktu już nie dodajemy, lecz wycieniowujemy go delikatnie w kierunku skórek. 

W przypadku kształtu slim uzupełnianie paznokci wykonujemy co 2 tygodnie. Dlaczego? W strefie stresu mamy dużą grubość masy żelowej lub akryżelowej, która zapewnia twardość paznokciom, ale gdy tylko wskutek wzrostu paznokcia w tym miejscu pojawi się cienka warstwa produktu ze strefy skórek, paznokcie zaczną się łamać. 

Jak zrobić kształt slim na paznokciach krok po kroku 

 • Skracamy paznokcie naturalne i opiłowujemy wolny brzeg Pilnikiem 180/240.
 • Odtłuszczamy płytkę cleanerem.
 • Aplikujemy Ultra Bond - preparat, który znacznie zwiększa przyczepność bazy hybrydowej.
 • Wcieramy w paznokcie cienką warstwę Base Gel lub Rubber Base używając do tego Pędzla Master Brush 6.
 • Docinamy i podkładamy szablon klasyczny odpowiednio podnosząc go do góry, do najwyższego punktu na paznokciu.
 • Ponieważ slim to paznokcie cienkie, żelem Dry Cover budujemy strukturę pomiędzy szkieletem a strukturą standardową; warstwa twardego żelu o takiej grubości idealnie nadaje się do zacisku.
 • Dokładamy nieco większą ilość produktu w strefie stresu. Rozprowadzając żel pracujemy ruchem wibracyjnym, dzięki czemu żel pięknie się wyrównuje tworząc idealnie równą powierzchnię.
 • Wycieniowujemy żel od najwyższego punktu na paznokciu w kierunku skórek.  
 • Utwardzamy 30 sekund, po czym ściągamy szablon.
 • Paznokcie zaciskamy autorską zaciskarką Slowianki Nail Trends. Przy mocno zawężonych kształtach użycie zaciskarki jest konieczne dla zachowania estetyki pracy.  
 • Wkładamy do lampy pełnego utwardzenia (2 minuty), ściągamy klamrę. Uzyskujemy pięknie zaciśnięty tunel.  

Przygotowanie paznokci slim do aplikacji koloru hybrydowego 

Paznokcie slim są mega cienkie, a jednocześnie bardzo mocne - wytrzymają każde uderzenie. Opiłowujemy kształt: dolne boczne strony i front, a następnie powierzchnię z góry. Ostrożnie wyrównujemy przejście między masą żelową a paznokciem naturalnym. Blokiem polerskim - Mini Polerką 120/180 wygładzamy strukturę usuwając mikrorysy po pilniku. Wybudowane i opracowane w ten sposób paznokcie są równiutkie, z bardzo delikatnym, niemal niewidocznym wzniesieniem. Aplikujemy wybraną bazę z kolekcji Cute Base. Są to bazy twarde o średniej konsystencji, ładnie się wyrównują na powierzchni paznokci. Troszkę więcej produktu nanosimy przy skórkach, żeby zniwelować przejście między żelem a paznokciem naturalnym i stworzyć maksymalną płaskość. Utwardzamy w lampie, po czym Mini Polerką wygładzamy ewentualne nierówności i odpylamy szczoteczką Penguin.

Zdobienie na halloween - proste wzorki metodą „mokre w mokre”    

Do wykonania halloween’owego zdobienia paznokci zastosujemy technikę Sharm effect znaną również jako metoda „mokre w mokre” i specjalnie do niej stworzone produkty: kolor 372 i 373. Ich główną cechą jest zdolność do cieniowania innych hybryd, które nakładane na te kolory płynnie rozpływają się po nich tworząc unikatowe wzory.  

Na paznokcie aplikujemy kolor Sharm Effect Black, a następnie na jednym z nich wykonujemy halloween’owe zdobienie. Na mokry produkt nanosimy Pędzlem Premium Magic Brush 9 większe krople hybrydy Sharm Effect White, rozciągając produkt nieco w dół. Tworzy się wówczas duszek z ogonkiem. W środku białego elementu stawiamy trzy czarne kropki - oczy i buzię, pozwalamy im się rozpłynąć i rozciągnąć. 

Paznokcie, na których nie ma zdobienia nabłyszczamy Topem Flash Silver, z galaktycznym efektem błyszczenia flashowych drobinek i cudownym lśnieniem srebrnych pajetek. Podczas aplikacji pamiętamy o dociskaniu pędzelka na końcówce, żeby nie tworzyć zbędnej grubości. Paznokieć ze zdobieniem pokrywamy Topem Coat No Wipe. Samego duszka malujemy dodatkowo Topem Fluo, dzięki któremu będzie się cudnie świecił w ciemności.