Tempo pracy, czyli jak pracować szybko i efektywnie

Jak przyspieszyć pracę w salonie? To pytanie zadaje sobie wiele stylistek, najczęściej na początku swojej drogi w świecie stylizacji paznokci. Co jest najważniejsze? Nie ma drogi na skróty! Skrócony czas przychodzi z czasem i doświadczeniem. Jest jednak kilka zasad, dzięki którym możemy zaoszczędzić czas nasz i naszych klientek. 

Po pierwsze bardzo ważna jest odpowiednia organizacja naszego miejsca pracy. Należy zwracać uwagę czy mamy wszystkie potrzebne rzeczy w zasięgu ręki, ułożone w kolejności w jakiej będziemy z nich korzystać. 

Przyjrzyjmy się co zajmuje nam najwięcej czasu. Jeśli jest to np. opiłowanie żelu powinniśmy zmniejszyć do minimum ten etap naszej pracy. Może sprawdzić się technika bez piłowania bądź nałożenie mniejszej ilości produktu. 

„Praca taśmowa”- pod tym pojęciem kryje się odpowiednia kolejność wykonywanych czynności. Dużo szybciej pracujemy gdy robimy ten sam etap na wszystkich paznokciach niż chcąc wykonać od początku do końca 1 paznokieć bądź 1 rękę, a później drugą. Tak samo przy tworzeniu zdobień. Lepiej robić ten sam etap równocześnie na obu dłoniach. Pozwoli to również na lepszy efekt końcowy, dlatego że mamy możliwość porównania na bieżąco swojej pracy. Tak samo wprowadzenie swoich schematów jak np. praca zawsze od tego samego paznokcia. Nie musimy wtedy dużo myśleć o tym co mamy zrobić następnie. Możemy umilić czas klientce rozmową lub zaplanować co będzie nam potrzebne później. 

Utrzymanie porządku. Ten punkt może się wydawać banalny, ale praca na czystym stanowisku nie tylko będzie lepiej odebrana przez klientkę, a również pozwoli nam szybciej odnaleźć się na naszym biurku. Wykorzystujmy przerwy w pracy, np. w trakcie odparowania czy utwardzania materiału na odłożenie niepotrzebnych produktów i przygotowanie kolejnych. Skróci to też czas sprzątania na koniec stylizacji i pozwoli na dłuższą przerwę miedzy klientkami lub szybciej możemy przyjąć kolejną osobę. 

Odpowiedni dobór produktów i narzędzi. Aby nasza praca była łatwa, szybka, a przede wszystkim przyjemna powinniśmy znać wiele technik i mieć porównanie jak pracuje się różnymi produktami. Pamiętajmy, że każdy klient jest inny i musimy podejść do niego indywidualnie. Wypracowanie tylko jednego systemu pracy może sprawić nam kłopoty, gdy okaże się, że akurat nie sprawdzi się przy naszej kolejnej klientce. Ważne, aby wybrać produkty, którymi będzie się nam łatwo pracować, ale też musimy dobrze znać jego zastosowanie i właściwości, aby dobrze się trzymał i wygodnie się nosił. 

Pracę z szablonem przyspieszy nam wstępne przycięcie w odpowiedni kształt. Jeśli widzimy, że paznokieć jest bardziej płaski lub mocno uśmiechnięty nie musimy próbować dopasować szablonu, a od razu możemy spróbować go dociąć. Ograniczy to ilość poprawek. 

Właściwa ocena potrzeb klientki i potrzeb jej paznokci na początkowym etapie pracy. Musimy sprawdzić czy to co życzy sobie klientka na pewno sprawdzi się na jej paznokciach i w razie potrzeby zaproponować korzystniejszą opcję. Przykładowo klientka może być umówiona na stylizację hybrydową, ale na miejscu może okazać się, że jej paznokcie są bardzo słabe lub połamane i dużo bardziej sprawdzi się żel. Innym bardzo częstym „niedopowiedzeniem”  jest ocena długości. Gdy klientka życzy sobie bardzo długie paznokcie może się okazać, że stan jej paznokci na to nie pozwala np. ma bardzo mocno obgryzione paznokcie i taka długa stylizacja nie będzie trwała lub po prostu inaczej ocenia długość niż my. Dla nas długie paznokcie będą od 4 na szablonie, a dla naszej klientki może się okazać, że 2 jest już za długie. Duże znaczenie ma ogólny wygląd dłoni i paznokci. Aby całość wyglądała spójnie zaproponujmy odpowiedni kształt i długość. 

Szybka reakcja gdy coś pójdzie nie po naszej myśli. Nawet najbardziej zdyscyplinowanej klientce może zdarzyć się nie trafić do lampki czy dotknąć włochatego swetra. Musimy być gotowi na takie sytuacje i od razu je naprawić. 

Dokładność pozwoli zaoszczędzić czas na ewentualne poprawki między wizytami oraz sprawi że kolejne uzupełnienie paznokci będzie dużo szybsze. Praca na nowych paznokciach zawsze jest obarczona dodatkowym czasem na poznanie paznokci, wymagań klientki oraz ściągnięcie starego materiału. Musimy brać pod uwagę, że wcześniejsza stylizacja może nie być doskonała, może być za dużo materiału lub uszkodzenia, które musimy usunąć. Wypracowanie grona stałych klientek sprawi że nie musimy borykać się z czyimiś błędami i nie tracimy czasu na ocenę paznokci. 

Jako ostatni, ale równie ważny chciałabym poruszyć temat dodatkowych ćwiczeń. Nic samo nam nie przyjdzie, ale mamy wpływ na to co robimy. Jeśli naszym celem jest szybsza i bardziej efektywna praca, a co za tym idzie lepszy zysk, musimy najpierw poświęcić trochę naszego wolnego czasu na doskonalenie się w temacie stylizacji, pozyskanie rzetelnych informacji o potrzebnych materiałach oraz ćwiczenia praktyczne. Możemy poprosić koleżankę, mamę, siostrę,.. o to by została naszą modelką, ale też bardzo dużo czynności możemy też wyćwiczyć na sobie lub tipsach. Najważniejsze są chęci i wytrwałość w dążeniu do celu jaki sobie założymy. 

Małgorzata Gollińska 

Szkoleniowiec Marki
Slowianka Nail Trends